Uzaktan eğitim sürecinde hocaların fedakarlıklar yaptıklarını anlatan Selçuk, çabaları için hocalara teşekkür ederek şöyle konuştu:
“Sevgili hocalarım benim çok sık kullandığım bir kelam var konuşmalarımda. Devrin ruhunu yakalamalıyız. Devrin ruhu neyi gerektiriyorsa onu yapmalıyız. Devrin ruhunun peşine düşmeliyiz. Bu bazen anlaşılır bazen de anlaşılmazdı. Biz devranın ruhunu ararken o, bir virüsün kuyruğuna tutunup geldi. Eğitim sistemimizin ortasına bir göktaşı üzere düşüverdi. Bir anda sınıflarımızın kapısını kapattık. Talebelerimizle fiziken vedalaştık. Muallim odalarından çantalarımızı aldık. Ve bir müddetliğine rutinlerimize son verdik. Hepimiz göktaşını inceler üzere devranın ruhunu inceledik. Güya bir not iliştirilmişti. Yenilenmeyerek devranın ruhunu yenilemeyerek bundan sonrasını götüremeyeceksin, haydi yenilen ve benim ruhuma ahenk sağla. Bakanlık olarak bu öngörülemeyen süreçte sizlerle çalışmalar yaptık. En kısa vadede EBA ve TRT yoluyla uzaktan eğitime geçtik. Evlatlarımızın eğitimden kopmamalarını sağladık. Hiçbir talebemizin mağdur olmaması için telefon ve mobil şirketleriyle mutabakatlar yaparak internet sağladık.
KISA VADEDE ADAPTE OLDUK
Gerek evlatlarımızın gerek sizin sisteme girmenizi sağladık. Bu noktada sizlerin eğitim yolculuğu da bizim için kıymetliydi. Siz de kısa vadede adapte olarak kendinizi teknoloji sahasında geliştirip canlı yayınlar yaparak karşılaştığınız problemlere yenilikçi tahliller üreterek sorunun değil tahlilin modülü oldunuz. Istekli hocalarımız gecesini gündüzüne katarak kendi evlatları üzere gördükleri mekteplileri için çalışarak eğitim camiasının ne kadar fedakar olduğunu herkese gösterdiler. Bu süreç bizlere her türlü tehdit önünde adaptasyonu sağlamanın esneklik kazanmanın değerini bir defa daha gösterdi. Eğitimi teknolojiye nasıl adapte edebileceğimizi gördük. Diğerinden duysak inanamayacağım hoca hikayeleriyle karşılaştık. Konutundaki iki bilgisayardan birini talebesine gönderenler, kucağında bebeğiyle ders anlatanlar bunlar uzak örnekler değil. Biliyorum ki siz olmasaydınız, uğraşınız olmasaydı yaptığımız her şey yarım kalacaktı. Hepinize yanımızda olduğunuz için teşekkür etmek isterim.
MESLEK LİSELERİ İTİBARINI YINE KAZANDI
Hususî bir teşekkürü de BİLSEM, meslek lisesi ve halk eğitim merkezi hocalarımıza iletmek istiyorum. Meslek liselerimiz şimdi piyasada ehliyetli maske yokken, arilik gereciyle N95 ve cerrahi maske üretimine geçerek, topluluğun acil gereksinimlerinin giderilmesinde değerli bir hisse sahibi oldular. Velev ürettikleri eserleri ihraç etmeye başlayarak bir birincisi başardılar. Bakanlık olarak yüz kollayıcı siperleri, BİLSEM’lerde 3D yazıcılarla ürettik. 30 bin sıhhat çalışanımıza ulaştırdık. Şu ana kadar 120 bin yüz esirgeyici siperlik üretildi. BİLSEM’lerde hava temizleme aletine yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu gayretler, hayatın içinde ömür becerileriyle dolu olmanın, sorun çözmenin, üretmenin, ne kadar kıymetli olduğunun idrak edilmesini sağladı. Mesleksel eğitim topluluktaki itibarını yine kazandı. Bundan sonra ARGE merkezlerimizin ana odağı tasarım, marka üretmek ve tescil olacak.
EĞİTİMLER UZAKTAN HALE GELDİ
Bu süreçte hocalarımızın eğitimi de uzaktan hale geldi. Bakanlık olarak sizlerin eğitimler için Türk eğitim tarihinin en büyük uzaktan eğitim sürecini başlattık. Hazırladığımız ulusal ve milletlerarası sertifika programlarıyla sizlerin ilgi ve muhtaçlık duyduğunuz eğitimleri almanız için ağır bir efor sarf ediyoruz. 844 bin hocamızın uzaktan eğitime müracaat yapmasını ve sertifika almasını sağladık. Eğitim programlarımızı çevrimiçi ortama taşıdık. 2023 Eğitim Vizyonu’nda hocalarımıza meslek eğitimleri çevrimiçi platformlara taşıyacağımıza, hocalarımızın tamamının erişimine açacağımıza dair verdiğimiz lafı de gerçekleştirmiş olduk. Meslek gelişim programlarımızı uzaktan eğitim sistemine mütenasip olarak yapılandırdık. Hoca ve başkanlarımızın dijital becerilerini geliştirmeye, kapasitelerini arttırmaya çalıştık. Eğitim içeriklerini dijital hale getirerek, sanal eğitim ortamları hazırlayarak hocalarımızın gereksinim duydukları kaynaklara mekandan ve devrandan bağımsız olarak ulaşmalarını sağladık. Hocalarımıza yönelik her konuşmamda ekip olmanın altını çizdim. Hoca olmak neymiş, hoca sınıf olmadığı halde eğitimi nasıl sırtlanıp götürürmüş, evladın elini nasıl sımsıkı tutarmış bunu bana, kişilerimize, devletimize gösterdiniz. Hepinize teşekkür ediyorum. Bugün bu eğitimleri yüz yüze yapmamamızın nedeni sizin ve memleketimiz kişilerinin sıhhatini korumak istememizden. Dışarıda olduğunuz devirlerde maskenizi takın, çevre uzaklığınızı koruyun. Yerkürenin ve devletimin size muhtaçlığı var.”
Hürriyet